українські
Powrót do strony powitalnej

TURYSTYKA KONNA REGIONÓW PARTNERÓW PROJEKTU

 

Zarówno ZD IZ Odrzechowa jak i Naukowo-Produkcyjna Asocjacja „Plemkonecentr” z Ukraina, partnerzy projektu Utworzenia Polsko Ukraińskiego Centrum Hodowli i Promocji Konia Huculskiego maja swoje siedziby w niezbyt wysokich górach.

Zarówno Beskid Niski po polskiej stronie jak i połoniny po stronie ukraińskiej to góry o łagodnych grzbietach i w miarę łagodnych podejściach i zjazdach (choc nie zawsze…). Taki górzysty teren, gdzie szlaki są dzikie, odległości do pokonania spore, infrastruktura turystyczna kiepska idealnie nadaje się do turystyki konnej, szczególnie z wykorzystaniem koni huculskich.

Te z pozoru niewielkie i drobne koniki zostały ukształtowane przez trudne warunki Czarnohory, spisują się świetnie w górskich warunkach. Instynkt nakazuje im być rozważnym, ostrożnym. Te wrodzone cechy konia górskiego czynią z hucuła najbardziej bezpiecznego konia dla jeźdźca, który na nim siedzi. Jeździec musi tylko pozwolić hucułowi wybierać drogę w szczególnie trudnych miejscach.

Do tego koniki bez trudu znoszą o każdej porze roku noclegi bez stajni na wolnym powietrzu i zadowalają się napotkaną zieloną paszą. Konie innych ras w podobnych warunkach nie zawsze się sprawdzają i często trzeba je sprowadzać ze szlaków z powodów urazów i kontuzji.

Są to jednak atrakcje nie dla każdego. Wymagają sporych umiejętności od jeźdźców, dobrego, przygotowania kondycyjnego i umiejętności przystosowania się do trudnych warunków: noclegi często w namiotach, gotowanie na ognisku, picie z potoka, mycie się w zimnej wodzie itd. Ale atrakcje rajdów ich uczestnicy mają zapewnione: niesamowite widoki, częste spotkania z dzikimi zwierzętami, bo ta nie boi się koni oraz różne inne przygody wynikające ze specyfiki rajdu terenowego w trudnych warunkach górskich.

Artykuły: