українські
Powrót do strony powitalnej

Rajdy konny w Rudawce
Spacer do Rudawki Rymanowskiej fot,: Magda Miejska

TURYSTYKA KONNA REGIONÓW PARTNERÓW PROJEKTU

 

Łemkowskie Rajdy Konne organizowane przez ZD IZ PIB Odrzechowa

ZD IZ PIB Odrzechowa ze swoimi konikami huculskimi i położeniem geograficznym stanowi dobrą lokalizację jako baza do turystyki konnej.

Przy współpracy z nadleśnictwami przyczyniła się do wyznaczenia i oznakowała kilka konnych tras rajdowych. Zakład sporadycznie organizuje rajdy konne wykorzystując swoje konie, swoją oraz wynajmowaną bazę hotelową i współpracując z kilkoma okolicznymi ośrodkami agroturystycznymi. Trasy rajdów wiodą istniejącymi szlakami konnymi a czasem we fragmentach omownymi dróżkami w dzikiej okolicy. Odrzechowskie "Łemkowskie Rajdy Konne" są to rajdy kilkudniowe na trasach o różnej długości lub jednodniowe spacery konne po okolicy dopasowywane do wymagań grup i umiejętności jeźdźców.

Szlaki rajdów i spacerów często prowadzą przez tereny dziewicze, gdzie rzadko spotyka się ludzi. Z powodu trudnego terenu, częstrych ostrych podjazdów i zjazdów wymaga sie od jeźdźców sporych umiejętności ale udział w rajdach możliwy jest również dla osób nie jeżdżących i słabiej jeżdżących konno. Jeżeli zachodzi taka potrzeba do rajdów dołączamy wóz traperski, w którym względnie wygodnie można przejechać całą trasę. Wóz taki może służyć też do transportu bagaży oraz tych, których zmęczyła już z różnych powodów jazda wierzchem..... Odcinki rajdów liczące od 30 do 45 km są pokonywane w ciągu 5 - 9 godzin.
Dla zajętych miłośników turystyki konnej proponujemy od maja do października rajdy weekendowe. Miejscem etapowym rajdu są Polany Surowicze: do najbliższych siedzib ludzkich 7 km, 300 ha dzikich łąk i 500 ha czystego nieba, dookoła bezkresny las. Nocleg odbywa się w drewnianych wozach taborowych na piętrowych pryczach. Posiłki przy ognisku. Długość trasy w zależności od umiejętności i upodobań klientów (od 25-45km) - należy to wcześniej uzgodnić z przewodnikiem. W sobotę wyjazd na trasę rajdu, nocleg w spartańskich warunkach na Polanach Surowiczych, niedziela - powrót do Odrzechowej. Posiłki we własnym zakresie Na trasie jest dużo ostrych podejść i zjazdów!


Wernejówka. Konny przepęd bydła. fot,: Magda Miejska

Oprócz tego istnieje możliwość zakwaterowania na miejscu w Odrzechowej i nauka jazdy konnej. Noclegi w pokojach 2-3 osobowych, świetlica z kominkiem, kabiny prysznicowe, posiłki można przygotowywać w wyposażonej kuchni.

Najwazniejsze zasady Łemkowskich Rajdów Konnych:

Rajd w Rudawce
Spacer do Rudawki Rymanowskiej fot,: Magda Miejska