O PROJEKCIE:
UTWORZENIE POLSKO-UKRAIŃSKIEGO CENTRUM HODOWLI I PROMOCJI KONIA HUCULSKIEGO
Konie huculskie, jako jedna z najstarszych ras opisanych w Polsce, a istniejąca do dnia dzisiejszego, jest cennym dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym przygranicznych obszarów Polski I Ukrainy. Ta cenna rodzima rasa jest zagrożona wyginięciem szczególnie na Ukrainie, stanowią ona bardzo cenny składnik różnorodności genetycznej tego gatunku zwierząt gospodarskich, który powinien być zachowany z myślą o przyszłych pokoleniach, również w uznaniu jego znaczenia jako elementu świadczącego o kulturze i tradycji regionu oraz zamieszkującej go ludności.
Aby zachować tego konia takim jak był, trzeba aby liczniej wrócił on tam gdzie powstał - na Huculszczyznę. W tym celu należy stworzyć wspólne polsko-ukraińskie struktury, które będą po obu stronach granicy monitorować kierunki rozwoju hodowli tego konia i realizować wspólnie program jego restytucji w Polsce i na Ukrainie.
Główne problemy, które powinny być rozwiązane poprzez realizację projektu:
- zagrożenie wyginięciem lub zanik typowych cech rasy konia huculskiego i utrata możliwości korzystania z nich w aktualnym stanie cywilizacji ze względu na zmianę środków utrzymania,
- bardzo słaba popularyzacja wspólnego dziedzictwa naturalnego i kulturowego narodów Karpat Wschodnich, w tym odpowiednich zasad chowu i hodowli konia rasy huculskiej i ich predyspozycji do celów rekreacyjnych, turystycznych i hipoterapii, słaba promocja turystyki i rekreacyjnych walorów regionu,
- bardzo niski poziom polsko-ukraińskiej współpracy w dziedzinie chowu i hodowli koni rasy huculskiej zagrożonych wyginięciem, opartej na trwałej strukturze współpracy i brak infrastruktury materialnej umożliwiającej podnoszenie kwalifikacji kadr działających w obszarze tematycznym obojętnym projektem.
Na podstawie analizy zidentyfikowanych sytuacji problemowych dotykających środowiska związane z ratowaniem przed wyginięciem lub zatraceniem koni rasy huculskiej – wspólnego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego narodów Karpat Wschodnich oraz problemów dotyczących mieszkańców tego obszaru w niniejszym projekcie przyjęto do osiągnięcia następujące cele projektu:
Cel ogólny:
- Rozwój trwałej współpracy transgranicznej w zakresie zachowania dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego dla lepszego wykorzystania potencjału społeczno-gospodarczego przygranicznych obszarów Polski i Ukrainy.
Cel ten nawiązuje do potrzeby instytucjonalnego zbliżenia i stworzenia wspólnych struktur działających na rzecz z jednej strony ratowania dorobku obszaru przygranicznego z drugiej zaś wykorzystania go do kreowania rozwoju społeczno-gospodarczego i nawiązywania sąsiedzkich kontaktów.
Zrealizowane zadania inwestycyjne i nieinwestycyjne pozwolą na osiągnięcie celów szczegółowych projektu:
- Restytucja koni rasy huculskiej – poprzez wspólne badanie najkorzystniejszych sposobów utrzymywania koni oraz możliwości ich wykorzystywania w obecnych warunkach cywilizacyjnych.
- Rozpropagowany chów i hodowla koni rasy huculskiej jako wspólny element kulturowy narodów Karpat Wschodnich z przeznaczeniem do celów rekreacyjnych, turystycznych i hipoterapii oraz wypromowane walory turystyczne i rekreacyjne obszaru.
- Poprawa możliwości współpracy polsko-ukraińskiej w zakresie chowu i hodowli zagrożonych wyginięciem koni rasy huculskiej w oparciu o stworzone struktury współpracy oraz zaplecze materiałowe i możliwości szkolenia fachowych kadr.
Aby w przyszłości wzmacniać tę współpracę zaplanowano w sposób partycypacyjny (uczestniczący) opracować specyficzny, wieloletni program współpracy „Polsko-ukraińską strategię restytucji konia huculskiego, w jego naturalnym środowisku”. Ta wspólna praca i powstały dokument pozwolą wypracować na przyszłość konkretny program wspólnych działań, usystematyzować je oraz przyczyni się do zaktywizowania społeczności po obu stronach granicy do ściślejszej współpracy.
Wartością dodaną projektu będzie jego oddziaływanie po obu stronach granicy na poprawę atrakcyjności turystycznej, pozytywny wpływ dla osób wymagających hipoterapii medycznej i społecznej oraz dodatkowe zatrudnienie. W ogólnym ujęciu projekt adresowany jest do mieszkańców pogranicza polsko-ukraińskiego, którzy będą korzystać z produktów i rezultatów projektu. Szeroką grupę odbiorców będą stanowić osoby związane z ratowaniem dziedzictwa przyrodniczego, dziedzictwa kulturowego, miłośnicy przyrody, turyści.
Struktury utworzone w ramach projektów - biura-szkoleniowe, strona internetowa, film i album będą doskonałym narzędziem wsparcia i skutecznych działań, których celem jest zachowanie wspólnego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego.
Projekt będzie okazją do przezwyciężenia barier kulturowych i psychicznych i wykaże, że współpraca Polskich i Ukraińskich instytucji i organizacji jest możliwa i przynosi wymierne korzyści, także w dłuższej perspektywie. W celu wzmocnienia tej współpracy w przyszłości, zostanie wspólnie opracowany długoterminowy program współpracy "Polska-Ukraińska strategia restytucji konia huculskiego w jego naturalnym środowisku". Ta wspólna praca i stworzony dokument pozwoli wypracować oraz zorganizować w przyszłości szczegółowy program wspólnych działań, który przyczyni się do aktywizacji społeczności po obu stronach granicy bliższej współpracy.
Planowane działania z podziałem na partnerów przedstawiają się następująco:
Wnioskodawca - Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki - Państwowy Instytut Badawczy Odrzechowa:
- Modernizacja obiektów w Zakładzie Doświadczalnym w Odrzechowej wraz z dostosowaniem do prowadzenia szkoleń: remont stajni w Odrzechowej i Rudawce Rymanowskiej; remont pomieszczeń biurowo – dydaktycznych w Rudawce Rymanowskiej; remont infrastruktury (wybiegi, ogrodzenia) w Odrzechowej i Rudawce Rymanowskiej.
- Zorganizowanie biura Polsko-Ukraińskiego Centrum Hodowli i Promocji Konia Huculskiego (PUCHiPKH) wraz zapleczem szkoleniowym: wyposażenie biura i zaplecza szkoleniowego w niezbędny sprzęt: sprzęt audiowizualny, komputery, kserokopiarki, meble.
- Zorganizowanie w oparciu o naturalne użytki zielone oraz tereny zakrzaczone, bezstajennej, hodowli koni huculskich. Pozwala to na wybór najsilniejszych koni do rozrodu – pewność, że następne pokolenie nie zatracą unikalnych cech tych zwierząt - odporność na choroby, wytrzymałość, niewybredność, żywotność, zdrowie i doskonały charakter.
- Przygotowanie ścieżek huculskich w Rudawce Rymanowskiej i Odrzechowej dla potrzeb szkoleń i prób dzielności koni.
- Opracowanie „Polsko-ukraińskiej strategii restytucji konia huculskiego, w jego naturalnym środowisku”.
- Organizacja i przeprowadzenie Międzynarodowej Konferencji na temat: Wykorzystanie konia huculskiego we współczesnych warunkach; Restytucja konia huculskiego, w jego naturalnym środowisku.
- Produkcja filmu trójjęzycznego promocyjno-instruktażowego: „Restytucja konia huculskiego, w jego naturalnym środowisku – hodowla i utrzymanie”.
- Festiwal Kultur Pogranicza „Koń huculski w kulturze Karpat Wschodnich" - zostaną zaprezentowane walory turystyczne oraz dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe obszaru pogranicza.
Partner Projektu pierwszy- Okręgowy Związek Hodowców Koni w Rzeszowie (OZHK):
OZHK z racji swoich doświadczeń i funkcji będzie sprawował merytoryczny nadzór nad całym przedsięwzięciem, po jego stronie będzie realizacja następujących działań:
- Organizacja szkoleń. OZHK w Rzeszowie przeprowadzi w zmodernizowanych obiektach w Odrzechowej szkolenia:
- „Podstawowe cele, metody i zasady prowadzenia hodowli koni rasy huculskiej - zapoznanie z historycznymi, geograficznymi i klimatycznymi uwarunkowaniami kształtowania się rasy huculskiej, współczesne metody i sposobów chowu, hodowli i użytkowania koni tej rasy”
- „Sposoby przygotowania i pracy z młodym koniem w kontekście polowych prób dzielności (wstępna, zasadnicza), wierzchowa, zaprzęgowa”
- „Podstawowy kurs rozczyszczania kopyt”
- „Konsultacje szkoleniowe środowisk hipoterapeutycznych z możliwością rozwijania aktywnej hipoterapii medycznej i społecznej”
- Organizacja biura oddziału Centrum PUCHiPKH w Rzeszowie i jego wyposażenie dla potrzeb szkoleń: komputery, sprzęt audiowizualny.
- Opracowanie i utrzymanie polsko-ukraińskiej strony internetowej poświęconej hodowli i utrzymaniu koni huculskich.
- Wydanie trójjęzycznego albumu „Koń huculski w kulturze narodów Karpat Wschodnich" - 1000 egz. Album prezentujący obszar objęty projektem: dziedzictwo przyrodnicze – zagrożoną wyginięciem rasę koni huculskich, dziedzictwo kulturowe narodów Karpat Wschodnich, walory turystyczne obszaru objętego projektem.
Partner Projektu drugi - Naukowo-Produkcyjna Asocjacja „Plemkonecentr”w Sołoczynie (NVA Plemkonecentr):
- Modernizacja obiektów inwentarskich wraz z dostosowaniem na potrzeby prowadzenia szkoleń: zaplecze szkoleniowe, stajnie, ujeżdżalnia,
- Zbudowanie trwałej ścieżki huculskiej w Gołubyne dla potrzeb szkoleń i prób dzielności koni.
- Zorganizowanie w oparciu o naturalne użytki zielone oraz tereny zakrzaczone, bezstajennej, hodowli koni huculskich na wzór hodowli prowadzonej w górach huculszczyzny przez górali huculskich.
- Zorganizowanie biura oddziału Centrum PUCHiPKH w Gołubyne: pomieszczenia, wyposażenie.
- Inwentaryzacja pogłowia koni huculskich w Obwodzie Zakarpackim. Istnieje prawdopodobieństwo iż w górzystych obszarach Zakarpacie utrzymywane są konie huculskie nie będące w rejestrach hodowlanych. Planowana inwentaryzacja koni na tych obszarach pozwoli na wyłonienie nowych egzemplarzy, które będą mogły być użyte jako „dolew świeżej krwi”.
- Organizacja szkoleń - (NVA Plemkonecentr) planuje organizację i przeprowadzenie następujących, podobnych jak powyżej szkoleń:
-
„Pochodzenie, typy, kierunki selekcji i wykorzystania koni rasy huculskiej”
- „Technologia chowu i treningu młodych koni, przygotowania do prób dzielności”
- „Koń huculski w kulturze Karpat”
- „Wykorzystanie koni rasy huculskiej dla różnych form hipoterapii”
- Festiwal Kultur Pogranicza - „Koń huculski w kulturze Karpat Wschodnich" w Gołubyne.
Bezpośrednie korzyści z realizacji projektu odniosą następujące grupy:
- pracownicy naukowi z ośrodków zajmujących się ochroną koni rasy huculskiej;
- hodowcy koni rasy huculskiej;
- osoby biorące udział w szkoleniach, konferencjach oraz w imprezach masowych;
- osoby wymagające leczenia przy pomocy hipoterapii;
- rolnicy z obszarów objętych projektem - zainteresowani chowem i hodowlą koni rasy huculskich;
- właściciele gospodarstw agroturystycznych i innych obiektów turystycznych;
- osoby i instytucje zaangażowane w zachowanie tradycji i dziedzictwa kulturowego narodów Karpat Wschodnich;
- samorządy lokalne;
- zespoły folklorystyczne i obrzędowe.